Čeština každým pádem

Nastala středa 4. 4. 2018, den očekávaný každým češtinářem v kraji, den záludných otázek a krutých témat slohových prací. Tušíte správně, nastal den konání krajského kola olympiády z českého jazyka.
autor: Mgr. Petr Jelínek
15. 4. 2018

Byl krásný jarní den plný zářícího slunce, nebe bez mráčku a vůně rozkvétající přírody. My jsme však nejeli na žádný výlet do přírody, nýbrž do Sokolova - města konání té vší slávy. Po dlouhé cestě plné debatování o krásách a zapeklitostech češtiny s paní učitelkou Malotínovou jsme konečně dojeli na místo určení… Tam jsme už jen podepsali prezentační listinu a obsadili svá místo.

Teď už mohl náš boj započít. Začali jsme slohovou částí, díky níž jsem se mohla zcela ponořit do svého imaginárního světa plného šílených vědců. Po dopsání posledního slova jsme už měli polovinu boje za sebou. To už se ale na naše mozkové buňky těšila mluvnická část. Podle výrazů ostatních soutěžících usuzuji, že jsem nebyla jediná z češtiny celá popletená.

A zase nastalo dlouhé čekání a též dlouhá chvíle zvědavosti, jak naše jazyková klání dopadla. Naše dumání přerušila slova porotkyně, která se jala vyhlašovat výsledky. S velkým překvapením jsem se dozvěděla, že jsem obsadila 3. místo. Teď už mi jen zbývalo potřást rukou vítězům, pogratulovat i těm, co se neumístili, a vyrazit cestou necestou zpět do Aše. 

Autor: Alena Jelínková (kvarta)