Den Země napotřetí a naposledy (pro septimu)

Už třetím rokem organizovala naše třída Den Země. Akce, jež má šířit enviromentální osvětu, nám byla svěřena v kvintě panem Lhotákem, který ji zaštiťuje. A my jsme se projektu s radostí ujali.
autor: Mgr. Petr Jelínek
3. 5. 2018

Vždy jsme připravili pět různých stanovišť. Na každém jsme žáky základních škol učili něčemu jinému. Samozřejmě jsme je učili hravou formou, což jim vždy zpříjemnilo dopoledne, zároveň ale rozšiřovali své vědomostní obzory.

Každým rokem jsme navíc vylepšovali náš program. Napoprvé se třeba část zvaná poznávací stezka konala v parku za školou. Nejednalo se ale o nejmoudřejší volbu, proto jsme další rok zůstali jen a pouze v areálu školy.

Problém s počasím, který jsme taktéž zažili první rok, jsme rok následující vyřešili nastěhováním se do vnitřních prostor školy. Třetí rok jsme došli tak daleko v organizaci akce, že bylo teplo a slunečno a nebylo nutno dělat kompromisy.

Tento rok jsme také pojali Den Země více po stránce soutěže. Skupinky jsme bodovali a vítěz si mohl odnést klíčenky s logem školy.

Pro nás byl Den Země vždycky přínosný, neboť narušil každodenní chod školního pořádku. Místo sezení v lavicích jsme si hráli (ano i středoškoláci si občas musí hrát) a předávali jsme znalosti mladším generacím o tom, jak chránit naši planetu a životní prostředí.

Bohužel tento Den Země byl náš poslední. Jelikož se naše vlastní maturita blíží, musíme předat Den Země další třídě. Panu Lhotákovi bychom chtěli upřímně poděkovat za to, že si nás vybral za pokračovatele uvedené akce. Taktéž mu děkujeme za jeho ochotu nám s celou organizací pomáhat. Pro nás byl Den Země krásným zážitkem, a proto doufáme, že si ho další třída užije stejně jako my.

Pokud Vás zajímá, jak celou událost vnímali žáci ZŠ, můžete si níže přečíst krátký rozhovor s dětmi, které měly poslední možnost zažít Den Země pod naší taktovkou.

 

Jak se Vám líbí Den Země?

Anička: „ Líbí se mi tu moc.“

Filip: „ Líbí se mi tu dobře.“

Prokop: „ Ano.“

Vojta: „ Mně taky.“  (Prokop a Vojta odpovídali společně)

Co Vás bavilo nejvíce?

Anička: „ Nemůžu si vybrat.“

Filip: „ Nejvíc mě bavilo zasazování rostlinek.“

Prokop: „ Asi tohle mě baví (zasazování rostlin a hraní her).“

Vojta: „ Všechno.“

Chtěli byste takovouto akci navštívit znova?

Anička: „ Ano, chtěla bych si to zkusit znova.“

Slovo na závěr…

Prokop: „ Chci poděkovat všem, co tohle navrhli a dali si s tím strašnou práci. Děkuju.“

Vojta: „ Jenom, že bych chtěl poděkovat všem studentům, že udělali takovou akci.“

Eliška: „ Moc se mi to tady líbilo, chtěla bych si vypěstovat víc rostlinek než jen petrklíč. Gympl se mi taky moc líbil. Chtěla bych sem chodit častěji.“

 

Autor: Aneta Lopušková (septima)