Krajské kolo v biologické olympiádě

24. 5. 2018 - v uvedený den se konalo Krajské kolo biologické olympiády v Sokolově. Doprovod nám dělal pan učitel L. Lhoták. Hned na naší 2. biologické olympiádě jsme se dostali do krajského kola. Po okresním kole jsme měli mnoho příznivců. Nyní je nezklamat! Známá dvojice M a M se vydala do akce.
autor: Mgr. Petr Jelínek
29. 5. 2018

V Sokolově pršelo a tak jsme rychle zamířili na sokolovské gymnázium, kde se olympiáda konala. Zasedli jsme  ke stolu a začali psát písemnou část. Ta měla 13 stránek a byla poměrně těžká, ale pro zkušeného biologa jako je například M. Pokorný, to bylo snadné. Nejjednodušší se jevila tajenka, byť slovo ,,Atta,‘‘ nám lehké nepřišlo. Zajímá vás, co znamená? Jedná se o druh mravence. Poté přišla „poznávačka,“ ve které bylo potřeba rozpoznat 20 druhů rostlin a živočichů. I tento úkol jsme zvládli. Museli jsme poznat rostliny, které u nás běžně rostou, ale bohužel většina lidí nezná jejich název.

Následovala laboratorní práce s mikroskopy. Museli jsme odříznout část trávy a zakreslit její strukturu. Po ukončení nám L. Lhoták sdělil, že úkol patřil mezi těžké a uvedenou látku se budeme učit až v dalších ročnících. Po ukončení olympiády proběhlo vyhlášení. Všichni čekali na konečné výsledky. Matěj Bedecs se umístil na 8. místě a Matěj Pokorný odešel s úžasným umístěním na 3. místě. Poté jsme společně odjeli zpět do Aše.

Chtěl bych poděkovat učitelům z Gymnázia Sokolov za pomoc při soutěži. A také bych chtěl poděkovat panu učiteli Luboši Lhotákovi za čas strávený s námi a ochotu pomoci při zvládání přípravy na soutěž.

Autor: Matěj Bedecs (tercie)