Nominován do juniorské reprezentace

Člověk, jenž je studentem našeho gymnázia, trojnásobným mistrem České republiky v běhu na lyžích (jednou ve štafetě), obsadil druhé místo v celkovém hodnocení seriálů závodů Českého poháru za sezónu 2017/2018, který začínal sportovat v místním lyžařském klubu LK Jasan Aš, si našel čas pro naše spolužáky a ochotně nám poskytl krátký rozhovor ohledně své dosavadní kariéry a svých budoucích plánů.
autor: Mgr. Petr Jelínek
20. 4. 2018

Jakub Walchetseder začínal v malém a hlavně nejzápadnějším oddílu z celé ČR. V LK Jasan Aš se pomalu začal rozvíjet jeho talent a po přestupu do současného týmu LK Slovan Karlovy Vary se z Jakuba stal vynikající běžec na lyžích, jehož jméno si pamatuje nejen většina závodníků, ale hlavně velké množství komentátorů, kteří často mívají velký problém s přečtením jeho dlouhého a složitého příjmení.

Poté, co nám o sobě sdělil pár informací, mohli jsme začít s rozhovorem. Vymezil se však proti některým z typů dotazů:,, Ale neptejte se mě na otázky jako třeba, jakou příchuť bych měl, kdybych byl čokoláda.''

Jak dlouho už běháš a kde teď trénuješ?

,,Běžeckému lyžování se věnuji asi od 1. třídy, teď trénuji pod LK Slovan Karlovy Vary a byl jsem nominován do národního juniorského družstva ČR,'' říká.

Jaké jsou tvoje největší úspěchy?

,,No... to je těžký říct, ale asi 2. místo v Českém poháru a 1. místo s klukama ve štafetě na mistrovství ČR. A kvůli tomu se musíme v pondělí 16. 4. 2018 hodit do gala, protože pojedeme do Karlových Varů, kde si vyzvedneme cenu za nejlepší štafetu karlovarského kraje.''

Máš nějaký vzor?

,,Tak učitě mám. Jedním je Arnold Schwarzeneger, ale je jasný, že takhle velkej nikdy nebudu. A v lyžování je mým vzorem Johannes Klaebo, ale nevím, jak se píše jeho příjmení, vy si snad poradíte.''

Za své největší úspěchy považuje Jakub vítězství na MČR (Mistrovství České republiky) ve štafetě v sestavě Picura, Walchetseder, Černý, ale také účast v závodě mezinárodní úrovně (jednom ze závodů seriálu zvaného OPA Cup), který se jel v 1500 m. n. m.,  a tím byl velice obtížný. V tomto závodě obsadil slušné umístění do první třicítky, čímž překvapil nejen sebe, ale také své trenéry (Miroslava Petráska a Vasila Husáka). Následně přišla nabídka na vstup do České juniorské reprezentace, kam se dostane jen deset nejlepších juniorských závodníků z celé republiky, kterou Kuba přijal všemi deseti, protože mu může otevřít cestu k velkým výsledkům.

Věříme, že tento člověk má velký potenciál opět proslavit celé české běžecké lyžování. A tak nezbývá, než Jakubovi věřit a držet mu palce, aby mu vše vyšlo podle jeho přání.

           

Autor: Filip Štecher, Jakub Skopový, Martin Kučera, Kryštof Zabloudil (kvarta)