Okresní kolo v biologické olympiádě

Byl týden před olympiádou a celý tým biologů - Matěj Bedecs, Matěj Pokorný a Jiří Fejtek - se pilně připravoval na nadcházející událost. Přípravy byly velké. Museli jsme si přečíst studijní text, vypracovat vstupní úkol a naučit se poznávat organismy.
autor: Mgr. Petr Jelínek
3. 5. 2018

Dne 23. 4. 2018 jsme se sešli brzy ráno s panem učitelem Lubošem Lhotákem na ašském nádraží. Jeli jsme vlakem do Chebu, tam došli na chebské gymnázium a začali se připravovat. Následně jsme odevzdali vstupní úkoly a šlo se na věc.

První nás čekala teoretická část, na kterou jsme měli 60 minut. Byla  těžká, ale jelikož jsme si pilně přečetli studijní text, šla nám jako po másle. Následovala kratší přestávka a my jsme si říkali, jestli jsme ji  správně napsali. Po přestávce následovala poznávací část, ve které jsme museli poznat živočichy a rostliny. Byli vybráni běžní živočichové, které by snad poznal každý, ale také i pavouci se zvláštními a exotickými jmény. Poté jsme absolvovali laboratorní práci s mikroskopy. Museli jsme si sloupnout blánu u cibule a zakreslit její buňky. Po odevzdání mé práce mi pan učitel Lhoták, který laboratorní práci vedl, řekl, že moje buňky vypadají jako tenisové míčky či bubliny. Na vyhlášení výsledků jsme nečekali a jeli autobusem zpět do Aše.

Výsledky byly vyvěšeny na internetových stránkách až večer. Dozvěděli jsme se, že Matěj Pokorný s přehledem vyhrál a postoupil do krajského kola, Matěj Bedecs obsadil 4. -5. místo a Jiří Fejtek skončil na 11. místě.

Pro nás všechny se jednalo o velmi cennou zkušenost z oblasti přírodních věd. A Matěji Pokornému držíme palce v krajském kole.

Autor: Matěj Bedecs (tercie)