Arnošt Lustig – devět životů aneb jaká je hodnota lidského života?

V úterý 29. ledna v 10:00 se žáci vyššího gymnázia vydali, jak už bývá zvykem, do LaRitmy, kde na ně čekalo promítání dokumentárního filmu Arnošt Lustig – devět životů.
autor: Mgr. Petr Jelínek
11. 2. 2019

Žákům se dostalo veliké pocty, jelikož tento snímek režírovaný Ivo Pavelkou nenalezneme na žádném televizním kanále. Jediná možnost, jak dokument zhlédnout, je prezentace přímo žákům nebo studentům.

Po krátkém úvodu a seznámením se s panem režisérem se spustil projektor a dokument mohl začít. Klidnou a dalo by se říct i napjatou situaci rušili pouze žáci kvinty, kteří nevydrželi během tohoto hodinového snímku odložit telefony. Ty jim bohužel několikrát vypadly z rukou, což atmosféru v sále trochu rušilo.

Nicméně musím uznat, že dokument, jak už to u tohoto tématu bývá, má obrovskou výpovědní hodnotu a objevila se v něm spousta zajímavých skutečností. Například, že na některých obchodech v nacistickém Německu bylo napsáno: čistě árijský obchod, dále pan Lustig zachránil sebe a svou sestru díky špatné znalosti němčiny. V Osvětimi dostávali k jídlu pouze polévku do hrsti, v zimě po spalování lidí "díky" popelu padal z nebe černý sníh a mnoho dalšího…

Režisér, podle mého názoru, skvěle skloubil prolínání osobního života Arnošta Lustiga s jeho životem v koncentračních táborech a místy se nedalo vyhnout nepříjemnému mrazení v zádech.

Jedinou věc, co bych této besedě vytknul, byla neelegantně "useknutá" závěrečná diskuze, což ale nejspíše nemůžeme Ivu Pavelkovi vytýkat, neboť měl od vedení LaRitmy jasně vymezený čas, který se bohužel už nachýlil ke konci.

Na závěr bych pouze uvedl pár citací z dokumentu a vyjádřil svoje nadšení nad tím, že režisér již natáčí další snímky a nemohu se dočkat, pokud se mi poštěstí, až je také uvidím.

"Ne všichni Němci byli nacisti, ale všichni nacisti byli Němci."; "Němci věděli, že prohrávají druhou světovou válku, ale tu druhou německo-židovskou - v té nepolevili ani na den, hodinu, minutu, vteřinu. Židy zabíjeli do poslední chvíle."; "Víte co je komunismus? Když budete mít chleba tak nebudete mít sůl a když budete mít sůl, nebudete mít chleba."

Misaja

Autor: Jakub Mišánek (sexta)