Projekt IVT pro základní školy

V době moderních technologií se nároky na schopnost práce s počítačem neustále zvyšují, a proto naše gymnázium modernizovalo své technické vybavení a nyní se rozhodlo umožnit výuku ve svých prostorách žákům ze základních škol.
autor: Mgr. Petr Jelínek
12. 3. 2019

Dopolední program byl určen osmým třídám a byl zaměřen na téma hardware. Žáci byli rozděleni do pěti skupin a ke každé z nich byl přidělen žák z oktávy nebo septimy.

Program započal krátkou diskuzí, která měla žákům ZŠ připomenout, co by už měli vědět o technickém vybavení PC. A měla jim též pomoci při následujících vědomostních soutěžích.

Prvním bodovaným úkolem byl Kahoot kvíz, kde žáci měli určit účel jednotlivých hardwarových komponentů. Následně měli žáci jednotlivé komponenty vyndané z počítače pojmenovat. Vítězi byly skupiny E a A, které dělil pouhý půlbod, a proto byly oba týmy po zásluze odměněny.

Závěrečnou aktivitou bylo, že si každá skupina sestavila svůj vlastní počítač z jednotlivých dílů. Obzvlášť zde byla asistence našich gymnazistů potřeba, neboť kompletace počítačové skříně může být pro nezkušeného jedince velice záludná.

Na závěr můžeme říct, že praktická výuka žákům ze základních škol mnohé objasnila a rozšířila jejich vědomosti a v mnoha ohledech byla přínosná i pro současné maturanty.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Grittnerovi, který celý projektový den vedl a organizoval veškeré aktivity, neboť bez jeho přičinění by tato událost nebyla možná.

 

Autor: Aneta Lopušková (oktáva)