Animánie na gymplu

SEMÍNKOVÁ VZPOURA

Pokud vás baví zkoušet nové věci, zkuste Animánii. Kreativita, soustředěnost a zábava na jednom místě!

Poprvé jsem animovala. Dostala jsem do ruky semínka – malá, velká, zdánlivě nevinná zrníčka. Jenže místo poslušných herců jsem měla bandu neposedných rebelů. Když mělo jedno stát, skutálelo se. Když mělo jít rovně, odskočilo. Připadala jsem si jako dirigent orchestru blech.

        Po chvíli boje jsme to vzdali a nechali semínka, ať si svůj příběh tvoří sama. A světe, 

div se – ono to fungovalo! Na obrazovce se odehrávalo epické dobrodružství malých uprchlíků, kteří odmítali poslouchat lidské příkazy.

Když jsem viděla hotovou animaci, musela jsem se smát. Semínka možná mají svoji hlavu, ale právě to jim dodalo kouzlo. Animace je úžasná, ale příště budu raději pracovat s něčím, co zůstane na svém místě.

                                                                                           (Klárka Gregorová, tercie)

 

WORKSHOP ANIMÁNIE

O přestávce je tu rušno jako vždy, ale po ní nás nečeká nějaká běžná hodina. Píše se pondělí 31. března. Ráno je pošmourné, ale tím pro naši budoucí aktivitu skvělé.

Kurz zvaný Animánie – toť je to, co se tu dnes i zítra bude odehrávat. Stojím ve třídě s mými spolužáky. Sama nevím, co mě tu čeká. Můj zájem narůstá společně s nedočkavostí. 

V naší třídě je úplně jiná atmosféra. Stoly jsou rozmístěny do pěti stanovišť vybavených náročnou technikou (fotoaparáty, počítače, stativy, světelné desky), židle stojí uprostřed místnosti.

Netrvá to dlouho a přichází paní lektorka. Usedám na jednu z židlí a pilně poslouchám. Z její mluvy vyznívá 20 let praxe a zkušeností, což mě ihned nadchne. V místnosti je tma jako v pytli, ale nikomu to nevadí. Ani mně. Teď jsem zaujatá kamerou a rozsypanou kávou přede mnou. Po několika hodinách, které mi připadaly jako pouhé minuty, končím se svou skupinou práci na naší první animaci – dnes ze sypkých materiálů.

Druhý den se odehrává velmi podobně, až na způsob provedení. Dnes zkoušíme animovat s pohyblivými papírovými loutkami, vlastnoručně vytvořenými. Práce s nimi mě tak fascinovala, že jsem kompletně zapomněla na čas. I po tomto dni vznikla animace, na kterou jsem velice hrdá.

Závěrem bych jen podotkla, že tato akce chytla každého z nás a že jsme si ji opravdu užili.

                                                                                           (Anežka Šanovcová, tercie)

 

Zajímavosti ze světa animovaného filmu:

  • Klasická ruční metoda snímá 12 fotek k vytvoření 1 sekundy filmu – na 10vteřinový filmeček je tedy třeba pořídit 120 fotek!
  • Předměty, které mají vytvořit plynulý pohyb, je nutné posouvat po malinkých krocích, doslova po milimetrech, protože jinak by byl výsledný záběr trhaný nebo nepřirozeně rychlý. Trpělivost je tedy klíčovou vlastností animátora.
  • Kdo tohle všechno ví a vyzkouší si v praxi, už nikdy nebude koukat na animovaný film jako na něco „obyčejného“ – je to prostě taková exkluzivní práce mnoha nadšenců 😊