Projektový týden

Milí kvintáni, sextáni a septimáni,

od 21. do 25. října je pro vás připraven projektový týden, který se skládá ze šesti samostatných projektů. Jednotlivé projekty jsou níže popsány a vaším úkolem je si jeden z nich vybrat. Výběr provedete pomocí formuláře, který bude zpřístupněn na konci tohoto článku ve středu 9. října v 7:00 hodin. Jednotlivé projekty mají omezenou kapacitu, takže platí známé pravidlo: Kdo dřív přijde, ten dřív mele 😊 

 

  • Jak být svým vlastním šéfem, aneb vše o podnikání (kapacita 15, V. Effenberger)

Možná už teď máte sen o vlastním podnikání, ale nevíte, kde začít? Připojte se k našemu projektu "Jak být svým vlastním šéfem, aneb vše o podnikání" a objevte možnosti podnikání! Naučíme vás vše, co potřebujete vědět o zahájení vlastního byznysu - od výběru správné formy podnikání až po vytvoření úspěšného byznys plánu. Ať už uvažujete o práci na volné noze jako OSVČ nebo o založení vlastní firmy, poskytneme vám informace a praktické znalosti, které vám pomohou se rozhodnout a třeba i nastartovat vaši podnikatelskou cestu.

V našem projektu se dozvíte, jaké jsou výhody a nevýhody různých forem podnikání, jak se vypořádat s administrativou a právními náležitostmi, a co vše obnáší být svým vlastním šéfem. Naučíme vás, jak sepsat přesvědčivý byznys plán, který vám nejen pomůže ujasnit si vaši vizi, ale může být i klíčem k získání investorů nebo bankovního úvěru. Připravte se na praktické workshopy, inspirativní příběhy úspěšných podnikatelů a cenné rady od odborníků z praxe. Neváhejte a připojte se k nám - vaše budoucnost jako úspěšného podnikatele může začít právě teď!

 

  • Za hranice každodennosti (kapacita 15, J. Staněk)

Anotace: cílem projektu je, aby se studenti seznámili se spirituálními a náboženskými tradicemi a postupy, pro něž není místo v běžné výuce, a které, ačkoli praktikované tisíceletí, přežívají na periferiích zájmu v dnešních společnostech konzumu.

Výstupy projektu: Na závěr účastníci odevzdají reflexi předcházejících dní, která může mít formu kresby, malby, povídky, básně, postřehů nebo líčení, fotografií atp.

Upozornění pro potencionální zájemce! V průběhu některých aktivit vystoupíme z komfortní zóny. Onen výstup může mít nejrůznější podobu od zákazu používání mobilů, přes snášení jistého nepohodlí v přírodě a ušpinění se až po svěřování se ostatním. Proto zvažte ochotu podstoupit jistou formu diskomfortu. Ta se, ovšem, nebude týkat celého týdne, ale jen některých programů. Aktivity budeme uzpůsobovat dynamice a náladě skupiny.

Možné body programu:

•             šamanismus a archaické techniky extatických stavů, spiritualita původních národů Ameriky

•             buddhismus: základy přístupu ke světu, reflexe buddhismu ve filmu a literatuře

•             tradice západního pojetí magie

•             změněné a rozšířené stavy vědomí

•             relaxační a meditační techniky: hemi-sync, řízené meditační techniky, vizuální deprivace, šamanské bubnování, mindfulness, …

•             budeme číst, diskutovat ale i mlčet, zhlédneme nějaké snímky, vydáme se mimo školu (buď do přírody nebo např. do zen buddhistické zahrady do Karlových Varů)

•             pro další zájemce tipy na další čtení a zkoumání

 

  • Komiks nejsou jen manga (kapacita 20, O. Hudečková)

Komiks byl dlouhou dobu chápán jako zábavní čtivo bez valné hodnoty. V posledních letech si však razí cestu i do náročnější literatury, tzv. komiksové (či grafické) romány často zpracovávají složitá témata velmi osobitým způsobem, a tak i literární kritikové začínají brát příběhy tvořené obrázky s bublinami vážně. Do učebnic literatury se jich ale zatím mnoho nedostalo, přesto by stálo za to se s některými ve škole seznámit, k čemuž nám dává projektový týden ideální prostor.

V jeho rámci si budete moci některé takové romány přečíst (jde to vcelku svižně!) a samozřejmě si také vyzkoušíte vytvořit vlastní komiksové příběhy. Schopnost kreslit je pochopitelně výhodou, nikoli však podmínkou, úplně stačí ochota pustit se i do velice jednoduchých obrázků. Kromě toho si samozřejmě také ukážeme, jak nám s tvorbou komiksu může pomoct počítač.

(Fanoušky manga ale musím varovat předem: o tento typ komiksu vůbec nepůjde, to by bylo zase jiné téma - a k němu nemám co říct.)

 

  • Rozhlasová hra (kapacita 20, J. Ponikelský)

V projektu "rozhlasová hra" si vyzkoušíme napsat a nahrát rozhlasovou hru, případně, když se nám to hodně povede, tak ji zkusíme naživo na Divadelních dušičkách. Do projektu hledáme lidi, kteří rádi pracují s hlasem, ale potřebujeme i techniky, kteří budou nahrávat a stříhat jednotlivé části hry, a také ruchaře, kteří budou vytvářet zvuky a ruchy do hry. Úplný bonus by byl, kdybyste uměli i hrát na nějaký hudební nástroj a tuto dovednost ve hře využili. 

Abyste viděli, jak vypadá taková rozhlasová hra naživo, zde zasílám odkaz: 

https://www.youtube.com/live/u-FstZxheX0?si=IzIspAC7-6JXH-Xk

 

  • Voda a sopky III (kapacita 20, L. Horká)

Volné pokračování projektu, který se bude konat v blízkém i vzdálenějším okolí Aše. Na programu jsou sopky Železná hůrka u Chebu a Podhorní vrch u Mariánských Lázní, minerální prameny v okolí Aše a Františkových Lázní. Putování je doplněno o rozhledny na trase.

V případě nepříznivého počasí lze rozšířit o téma energie - elektrárna Ledvice, přehrada Skalka, hra Enermix.

Upozornění: program je pro středně zdatné, náklady na dopravu cca 250,- Kč.

 

  • Za školu krásnější (kapacita 20, J. Malotínová, P. Jelínek)

Projekt „Za školu krásnější" je skvělou příležitostí pro všechny studenty, kteří chtějí aktivně přispět k vylepšení našeho školního prostředí. Během projektového týdne budete mít možnost pracovat v týmech na různých místech školy, jako jsou chodby, zahrada, a další. Společně budeme brainstormovat, plánovat a realizovat nápady, které zlepší estetiku a funkčnost našich školních prostor. Tento projekt je nejen o kreativitě a inovaci, ale také o spolupráci a týmové práci. Připojte se k nám a pomozte nám udělat naši školu krásnější!

 

Přihlásit se můžete zde: https://form.jotform.com/242801880209354