barbora

Barbora na ledu, Vánoce na blátě!

Dnes 4. 12. slavíme svátek svaté Barbory, který je významným dnem pro mnoho lidí po celém světě. Jméno Barbora pochází z řeckého slova "barbaros", což znamená "cizinec" nebo "cizí". Toto jméno získala svatá Barbora, křesťanská mučednice žijící v 3. století, jež odmítla zavrhnout svou víru a byla za to mučena a popravena.

Tradice spojené se sv. Barborou jsou různorodé a fascinující. V některých zemích se tato světice považuje za patronku horníků a sochařů kvůli legendě, že ji Bůh ochránil před zřícením horniny do jejího vězení. V tento den se lidé tradičně modlí za ochranu proti neštěstím a katastrofám spojeným s prací v dolech nebo s využíváním rudných ložisek.

Další zajímavostí je tradice s Barborkou vztahující se k zemědělství. Lidé věří, že pokud se na svatou Barboru posadí do vody větvička třešně nebo jiného ovocného stromu, může předpovědět úrodu na příští rok.

Na svatou Barboru si lidé připomínají jeji odvahu a sílu, ať už skrze náboženské rituály, symbolické gesto s větvičkou stromu, nebo jiné tradiční zvyky spojené s touto významnou postavou. Svátek není jen důležitým dnem pro věřící, ale také připomínkou odvahy a síly tváři v tvář obtížím a inspiruje lidi po celá staletí.

A nakonec si užijte tyto dvě pranostiky s nadějí, že se naplní: Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bude po celý advent. 

Po svaté Baruši střez nosu i uší!

Autoři: Denis Dang, Victoria Bodorová, Nikola Plavnická, Barbora Čechová (oktáva)