Lucie

Svátek svaté Lucie: noc světelných divů

Svátek svaté Lucie je jedním z nejkrásnějších a nejtradičnějších svátků v České republice. Připadá na 13. prosince a slaví se na počest svaté Lucie, která byla křesťanskou mučednicí žijící ve 4. století.

Tento svátek je spojen s mnoha zajímavými tradicemi a zvyky. Svatá Lucie je patronkou světla, zraku a světla duše. Právě proto je tento svátek spojen s oslavou světla a příchodem zimního slunovratu. Lidé si na tento den připomínají, že se blíží nejdelší noc v roce a že se začíná prodlužovat délka dne. Jedním z nejznámějších zvyků spojených se svátkem svaté Lucie je tzv. Luciánská procese. Dívky se oblékají do bílých šatů a na hlavě nosí věnec z jehličí, který symbolizuje věčnou zeleň. V rukou drží svíčky, které představují světlo. Tyto dívky pak v průvodu procházejí ulicemi a zpívají tradiční luciánské písně. Je to nádherný a dojemný pohled, kterým se připomíná světlo v temnotě. 

Dalším zajímavým zvykem je tzv. luciánské pečivo. Jedná se o sladkou buchtu ve tvaru svíce a je zdobena bílou polevou a červenými hrozny. Toto pečivo se tradičně peče na svátek svaté Lucie a podává se k snídani. Svatá Lucie je také spojována s mnoha pověrami a předpověďmi budoucnosti. Například se věří, že na tento den se může stát zázrak a že se mohou otevřít brány do jiného světa. Lidé se také snaží předpovědět, jak bude příští rok. Například se zkouší, zda se na svátek svaté Lucie dává do vody jablko a jestli se potom objeví písmeno, které začíná na stejnou hlásku jako jméno budoucího manžela nebo manželky. 

Svatá Lucie je svátkem, který nás připomíná důležitost světla a radosti v našem životě. Ať už věříme v pověry a tradice spojené s tímto svátkem, nebo ne, je to příležitost k oslavě a radosti. Takže si připomeňme svátek svaté Lucie a přejme si, aby nás světlo a radost provázely po celý rok.

Autoři: Lucie Kašparová, Dora Křístková (septima)